Proč začít běhat

20. února 2016 v 23:38 |  cvičení

Každý člověk umí běhat, je to přirozená aktivita. Pravidelných běžců přibývá, což je skvělé.Tento článek je určený všem, kteří by rádi pravidelně běhali, ale zatím se ještě nerozhoupali a prostě nevyběhli=)

Proč běhat?
- budete mít lepší náladu
- snížíte riziko osteoporózy
- zhubnete
- běhat můžete kdykoliv, kdekoliv
- finančně nenáročný sport
- časově nenáročný sport
- získáte nové přátelé
- skvělé zážitky
- zlepší se vám zažívání
- váš život dostane řád, naučíte se disciplíně
- zlepšíte se v ostatních sportech, ve kterých je potřeba vytrvalostní základ
- prodloužíte si život
- posílíte imunitu
- poznáte nová místa
- vyvenčíte svého ctyřnohého kamaráda


Důvodů proč běhat je opravdu mnoho, spíš je těžší najít důvody proč neběhat=).

Co by nemělo chybět ve výbavě běžce?
- funkční oblečení s dobrým odvodem vlhkosti
(tričko s krátkým rukávem, s dlouhým rukávem, spodní tričko, kraťasy, dlouhé kalhoty nebo legíny, větrovka, softshellová bunda )
- běžecká obuv
- čelová svítilna
- reflexní pásek nebo blikačka
- malý baťůžek, ledvinka nebo kapsička na ruku
- čelenka
- rukavice

Teď už znáte důvody, proč běhat, jste rozhodnuti začít a máte i koupenou výbavu, tak co dál?

Jak se obléct?
Při běhu se spolehlivě zahřejete, takže se nebojte vyběhnout s lehkým pocitem zimy. Podívejte se na teploměr a pričtěte si 10 stupňů a podle toho se oblečte=). Pár minut vám bude chladno, ale po chvíli běhu vám bude příjemně. Pokud však vítě, že po běhu budete ještě venku, vezměte si do baťůžku jednu vrstvu navíc.

Rozcvička
Než vyběhnete, je dobré se alespoň trochu rozhýbat a rozcvičit. Rozkružte si kotníky, zaskákejte si na místě, udělejte pár dřepů, prostě cokoliv, abyste cítíli, že nejste ztuhlí.

Tempo
Vždy začínejte běžet pomalejším tempem, které můžete, ale nemusíte postupně zrychlovat.Běžci začátečníci můžou kombinovat běh a rychlou chůzi. Naslouchejte svému tělu a nesnažte se hned napoprvé lámat rekordy.

Vzdálenost
Možná jste namotivovaní a máte chuť doběhnout až na kraj světa, ale nepřežeňte to, vaše tělo si musí zvyknout a byla by škoda se hned ze začátku zranit a nebo přetrénovat. Dvacet minutek stačí, pokračování příště.

Tak, a máte to za sebou. Pokud jste poprvé uběhli nějakou vzdálenost v kuse, tak se pravděpodobně cítíte ještě více namotivovaní než před během, máte úsměv na rtech a cítíte se silní a schopni všeho. Pokud jste naopak zklamaní, že jste neběželi, jak jste chtěli, tak nezoufejte - zítra je taky den=).

Tak ať vám to dobře běhá!=)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Janica Janica | 24. dubna 2016 v 19:07 | Reagovat

Já jsem začala běhat před měsícem, hrozně mě to chytlo a teď když už se i vylepšuje počasí tak je to super relax, v té rozkvetlé přírodě... ze začátku když sem běhala, tak bývala dost tma ještě, takže bez čelovky to nešlo, mamka mě v tomto dost podporovala, páč věděla, že chci zhubnout a běhání byl pro toto dobrý začátek (získání kondičky a hlavně donucení se něco dělat), tak mi k narozkám dala kvalitní čelovku nitecore, a funkční prádlo, no hned mě to bavilo víc, to je fakt :-D teďkom sem teda už běhání doplnila o bosu jednou týdně a jednou týdně kolo, a jako musím říct, že jak člověk jednou se sportem začne, tak prostě nejde přestat, když náhodou něco vynechám, tak mi to šíleně chybí...

2 Hanka Hanka | 16. ledna 2017 v 20:46 | Reagovat

Osobně mě běhání vysloveně osvobozuje a dobíjí energií. Chodím běhat většinou mezi devátou a desátou hodinou raní. Běhání je sport, který rozhodně nijak nezatěžuje naše peněženky i to byl důvod jak jsem se k běhu dostala já. Po porodu druhého potomka jsem potřebovala dát dolů nadbytečná kola. Běhat jsem pomalu začala hned po šestinedělí a moc mě to obohacovalo. Nyní vlastně běhám tři roky téměř každý den. Budu se muset vrátit do práce tak jsem zvědavá jestli si najdu čas na běhání, ale věřím že ano. Jinak jsem absolvovala noční běh v Hradci Králové a touto cestou bych chtěla poděkovat Janice za to, že se zde zmínila o značce NITECORE. Na závod jsem totiž potřebovala čelovku a u nich mají opravdu krásné a hlavně opravdu svítí. Takže děkuji a už se tě na další noční běh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama